ស្ថាន​ទូត​​ប្រាប់​ឱ្យយើ​ង​បង់​លុយ៖ ជន​ជាតិ​ម៉ាឡេស៊ី​​មួ​យ​គូ​​អស់​​សង្ឃឹម​​ក្រោយ​​រត់​​ចេញ​​​​ពី​​ក្រុម​​ឆបោក​​​​អនឡាញ​​​​​​នៅ​​​ក​ម្ពុជា
សុក្រ ៤រោច ខែមាឃ ឆ្នាំម្សាញ់ ព.ស. ២៥៦៩ (06 កុម្ភៈ 2026)
ខណៈ​ដែល​​កម្ពុជា​​កំពុង​​ស្ថិត​ក្រោម​​ខ្សែ​ភ្នែក​​មជ្ឈ​ដ្ឋាន​ជាតិ និង​​អន្តរ​ជាតិ​ ​ដោយ​សារ​​​តែ​​ការ​កើន​ឡើង​​នូវ​​ករណី​​​ឆបោក​​អន​ឡាញ​ ហើយ​ជន​បរទេស​​ជា​ច្រើន​​រង​គ្រោះពី​កា​រ​​ជួញ​ដូរ និង​​ការ​បោកប្រាស់​​​ឱ្យ​ធ្វើការ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​​ខុសច្បាប់ទាំងនេះ ស្វាមី-ភរិយាមួយគូ ជាជនជាតិម៉ាឡេស៊ី បានរៀបរាប់​ពីបទ​ពិសោធន៍​​ដែល​​ត្រូវ​បានក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​​នៅកម្ពុជា​​ បង្ខំឲ្យបោកបញ្ឆោតអ្នកដទៃកាលពីឆ្នាំ២០២៤ និង២០២៥ ដែល​នាពេលនោះ ពួកគេ​នៅ​​ជា​គូដណ្តឹង​នឹង​គ្នា​នៅ​ឡើយ។
ស្វាមី-ភរិយាមួយគូ ជាជនជាតិម៉ាឡេស៊ីខា​ង​លើនេះ​ មាន​ឈ្មោះ​ថា​ ដេននី និង​គ្រីស្ទីន​។ លោក ដេននី និងអ្នក​ស្រី គ្រីស្ទីន​ បាន​រត់​​គេ​ច​ពី​​ក្រុម​​ឆបោក​​អន​ឡាញ​ ដែល​កំពុង​ប្រតិ​បត្តិ​ការ​​ក្នុង​​ប្រទេស​​កម្ពុជា ខណៈ​មុន​ការ​រត់​គេច​នេះ ពួក​គេ​បាន​ចាញ់​បោក​មិត្ត​ភក្តិ​ដែល​ណែនាំ​ឱ្យ​ពួក​គេ​មក​​ធ្វើ​ការ​នៅ​កម្ពុជា។
បន្ទាប់​ពីរងគ្រោះមួយដំណាក់កាល​ពី​ការ​បោក​ប្រាស់​របស់​មិត្ត​ភក្តិ ពួក​គេ​ត្រូវ​រង​គ្រោះមួ​យ​ដំណាក់​កាល​បន្ថែម​ទៀត នោះ​គឺ​ការ​បង្ខំ​របស់​ក្រុម​ឆបោក​អន​ឡាញ ឲ្យ​ពួក​គេ​បោក​បញ្ឆោត​អ្នក​ដទៃ។ អ្នក​ទាំង​ពីរ​មាន​ក្តី​រំពឹង​ថា ឱ្យ​តែ​ពួក​គេ​បាន​​​ទៅ​​ដល់​ស្ថាន​ទូត​ម៉ាឡេស៊ី​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា នោះ​ពួក​គេនឹ​ង​លែង​រ​ង​គ្រោះ​ទៀត​ហើយ។ ប៉ុន្តែ​ផ្ទុយ​​​​​​​​ទៅ​វិញ ពេល​រត់​គេច​ខ្លួន​បាន​ទៅដ​ល់ស្ថា​ន​ទូត​ម៉ាឡេ​ស៊ី​ប្រចាំ​នៅក​ម្ពុជា​ហើយ​នោះ ពួក​គេ​បែរ​ជា​ត្រូវ​រងគ្រោះ​មួយ​ជាន់​បន្ថែម​ទៀត ​នោះ​គឺ​​​​មន្រ្តី​ស្ថានទូត​​​ប្រាប់​ឲ្យមើល​បញ្ជី​ថ្លៃ​សេវា និងត្រូវ​បង់​ប្រាក់​​ជាមុនសិន រួចទើបទទួលបានជំនួយតាមក្រោយ។
ការតម្រូវ​ឱ្យ​ពួកគេ​បង់​លុយ​ទាំង​ដែល​ពួកគេ​គ្មាន​អ្វី​សោះ​ក្នុង​ខ្លួន បានធ្វើឲ្យ​ការស្នើសុំជំនួយ​របស់​ពួកគេ​ជាប់គាំង​ ​គ្មាន​​ឯកសារ និងគ្មានការការពារ ហើយ​ក៏​បាន​បង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញពីចន្លោះ​ប្រហោង​ធំៗ ​ក្នុង​ការដោះស្រាយ និង​ការ​ពារ​ជន​រង​គ្រោះ​ពីការ​ជួញដូរមនុស្ស បន្ទាប់ពី​ពួកគេ​គេញ​ចេញ​ពី​ឧស្សាហកម្មបោកប្រាស់តាមអនឡាញនៅកម្ពុជា។
ដេននី និងគ្រីស្ទីន រំឮកនូវបទពិសោធន៍របស់ពួកគេថា កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ពួកគេត្រូវបានជ្រើសរើសឱ្យ​ចូល​​​ធ្វើការ​ដោយ​មិត្ត​ម្នាក់​ដែលពួកគេទុកចិត្ត។ មិត្តម្នាក់នោះ បានប្រាប់ពួកគេអំពីការងារមួយនៅកម្ពុជា ដែលអាច​ធ្វើការនៅក្នុងកាស៊ីណូដោយ​ស្រប​ច្បាប់ ហើយ​ទទួល​បាន​ប្រាក់ ​១,៩០០ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយខែ។ ក្រៅ​ពី​នោះ ទិដ្ឋាការឬវីសា អាជ្ញាប័ណ្ណការងារ កន្លែង​ស្នាក់នៅ និង​អាហារហូបចុក ត្រូវគេសន្យាថានឹងផ្តល់ជូនទាំងអស់។
ដេននី បាននិយាយថា៖ «យើងបានជួបមិត្តម្នាក់នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។ នាង​​បាន​ប្រាប់​យើង​អំពី​​ការងារ​នៅ​កម្ពុជា។ នាង​ប្រាប់​យើង​ថា​យើង​នឹង​ធ្វើការ​នៅ​ក្នុង​កាស៊ីណូ ​ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា។ នាងបានបង្ហាញលិខិត​ផ្តល់​ការ​ងារ​ឱ្យ​​យើង​ឃើញ បង្ហាញ​ប្រាក់ខែ និង​បង្ហាញ​រូបភាព​នានា​ដល់​យើង»។
ប្រភពបន្តថា គេ​តម្រូវឱ្យពួកគាត់ផ្ញើរូបថតលិខិតឆ្លងដែនទៅកាន់ភ្នាក់ងារកណ្តាលដែលរៀបចំការងារនេះ។ បី​ថ្ងៃ​​ក្រោយ​​មក គេ​ប្រាប់​ថា សំបុត្រយន្តហោះត្រូវបានកក់រួចរាល់សម្រាប់ពួកគាត់។ បន្ទាប់ពី​ខកខាន​ជើងហោះ​​ហើរ​ដំបូង​ ដោយសា​រការពន្យារពេលក្នុងដំណើរការអន្តោប្រវេសន៍ ពួកគាត់​បាន​ប្តូរ​ជើង​ហោះ​ហើរ និងបាន​មកដល់កម្ពុជា​ នៅថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៤ ​ដោយ​ចុះចត​នៅ​ព្រលាន​យន្តហោះ​អន្តរជាតិ​​ខេត្ត​​ព្រះ​សីហនុ។ ពួកគាត់​ត្រូវ​​គេ​នាំ​​ទៅ​កា​ន់​កន្លែង​ស្នាក់នៅ ​ក្នុង​អគារ​មួយ​​​ដែលរៀបចំ​ដោយ​​ក្រុមហ៊ុន។
ភ្លាមៗបន្ទាប់ពីមកដល់ លិខិតឆ្លងដែនរបស់ពួកគាត់ត្រូវបានអ្នកគ្រប់គ្រងដកហូត ដោយ​សំអាង​ថា ​ឯកសារទាំង​នោះ​ត្រូវការចាំបាច់ដើម្បីធ្វើទិដ្ឋាការ និងច្បាប់អនុញ្ញាត​ការងារ។
ប៉ុន្មានថ្ងៃបន្ទាប់ពីការមកដល់ ពួកគាត់​ត្រូវ​គេ​ណែនាំឱ្យ​ចាប់ផ្តើម​ធ្វើការ ប៉ុន្តែវាមិនមែនជាការងារនៅក្នុងកាស៊ីណូ​​ឡើង តែវាគឺជាការងារនៅក្នុងប្រតិបត្តិការឆបោកអនឡាញទៅវិញ។
ដេននី បាននិយាយថា៖ «យើងត្រូវបានគេប្រាប់ឱ្យទូរស័ព្ទទៅមនុស្សផ្សេងៗ ហើយនិយាយថាពួកគេបានខ្ចីប្រាក់ចំនួន ៥០,០០០ រីងហ្គីត ឬ ប្រហែល ១២,០០០ ដុល្លារ ដោយមិបានសងរយៈពេលបីខែ។ ប្រសិនបើពួកគេយល់ព្រមនិយាយជាមួយមន្ត្រីប៉ូលីស យើងនឹងផ្ទេរពួកគេទៅកាន់ខ្សែទីពីរ (Line 2)»
លោកបន្តថា មេក្រុមប្រតិបត្តិការនោះ គឺជាជនជាតិម៉ាឡេស៊ី ដើមកំណើតចិន អាយុ​ជាង​ ២០​ឆ្នាំ ហើយ​មានមនុស្ស​ធ្វើការទីនោះ​​យ៉ាងហោចណាស់ ២៣​​នាក់ ក្នុងនោះ ១៥ នាក់ ​ជា​ជនជាតិ​ម៉ាឡេស៊ី ហើយក្រៅពីនោះជា​ជនជាតិចិន តៃវ៉ាន់ និងឥណ្ឌូនេស៊ី។
លោក ដេននី ប្រាប់ថា បើទោះបីជាមិនត្រូវបានគេធ្វើទារុណកម្មលើរាងកាយ ដូច​​របាយការណ៍​​​នៅ​ក្នុង​ទីតាំង​ឆបោក​​ដទៃ​ទៀត​ ប៉ុន្តែ​ផលប៉ះពាល់​ផ្លូវចិត្ត​ដោយសារ​​ការធ្វើ​ការ​នៅ​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​នោះ ​គឺ​មាន​សភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​។
ដេននី បានរៀបរាប់ថា៖ «យើងចាប់ផ្តើមធ្វើការនៅម៉ោង ៨ ព្រឹក និងបញ្ចប់នៅម៉ោង ៤ រសៀល។ បន្ទាប់ពី​​នោះ យើង​​​ត្រូវ​​បាន​​តម្រូវ​​ឱ្យនៅ​​បន្តរយៈ​ពេល ៦ ទៅ ៧ ម៉ោងបន្ថែមទៀត។ វាពិជាហត់នឿយ​​ផ្លូវចិត្តខ្លាំងណាស់ ហើយយើងក៏ត្រូវចូលរួមវគ្គបណ្តុះបណ្តាលផងដែរ»
ក្រុមការពារ​​សិទ្ធិមនុស្ស ​និយាយ​ថា បទពិសោធន៍​របស់ដេននី និង​គ្រីស្ទីន ឆ្លុះ​​បញ្ចាំង​ពី​ឯកសារ​នានា​​ដែល​​បាន​​ចង​ក្រង​​ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​​ឧស្សាហ​កម្ម​​ឆបោក​​អន​ឡាញ​​នៅ​​កម្ពុជា។ ​​
ការស៊ើបអង្កេតរបស់អង្គការលើកលែងទោសអន្តរជាតិ (Amnesty International) បាន​រក​ឃើញ​​ថា មនុស្សដែល​ត្រូវបាន​ល្បួង​​ដោយការ​សន្យា​​ការ​ងារ ត្រូវ​បាន​ជួញដូរ​ចូល​​ទៅក្នុ​ងទី​តាំងបិទ​ជិត ដែល​ពួកគេ​ត្រូវ​បាន​បង្ខំឱ្យ​ធ្វើ​សកម្ម​ភាព​​ខុស​ច្បាប់ ​ក្រោម​ការ​គំរាម​កំហែង​ដោយ​អំពើហិង្សា ដែល​ជា​ស្ថានភាព​ស្មើនឹងការបង្ខំឱ្យធ្វើពលកម្ម និងក្នុងករណី​ជាច្រើន គឺ​ជា​របប​ទាសភាព​។
របាយការណ៍​ចេញផ្សាយក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ អង្គការ​លើកលែងទោស​ន្តរជាតិ​​ បាន​កំណត់​​​អត្តសញ្ញាណ​ទីតាំង​ឆបោក​យ៉ាង​ហោច​ណាស់ ៥៣ កន្លែង ​ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែល​ជន​រងគ្រោះ​​​ត្រូ​​វ​បា​​នឃុំ​​ខ្លួន​ក្នុង​លក្ខ​ខណ្ឌ​ ដូច​ជា ​ការ​ជាប់​​ឃុំ​ឃាំង​​រយៈ​ពេល​​វែង និង​​​ទទួល​​រង​នូវ​ការរំលោភ​​បំពាន​លើ​រាងកាយ។
នៅ​ពេល​សុខភាព​របស់ គ្រីស្ទីន​ ចុះខ្សោយ ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ដេននី បាន​ទៅ​ជួប​អ្នក​គ្រប់គ្រង​ដើម្បី​សុំ​ត្រឡប់ទៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ីវិញ។
ដេននី​ បាននិយាយថា៖ «អ្នកគ្រប់គ្រង​និយាយថា បើពួកយើងចង់ចាក​ចេញ យើងត្រូវបង់ប្រាក់ពិន័យ»
បន្ទាប់ពី​ក្រុមហ៊ុន​ត្រូវ​បាន​បិទ​នៅ​ថ្ងៃទី២៨ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៥​​ ពួកគេ​ត្រូវបាន​ផ្តល់​ការងារ​ដដែល ប៉ុន្តែធ្វើ​នៅ​កន្លែង​​​​ផ្សេង។ បើទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ពួកគេបានសម្រេចចិត្តយល់ព្រមធ្វើការងារនោះទៀត ដោយ​សារតែដើម្បី​ឱ្យបាន​អាហារ​​ហូប​​​ចុក។ យ៉ាង​ណា ស្ថានភាពរបស់ពួកគេកាន់តែអាក្រក់ទៅៗ។​
នៅ​ពាក់​កណ្តាលខែកុម្ភៈ ពួកគេ​បាន​សម្រេច​ចិត្ត​សុំ​មេ​របស់​ពួកគេ​ ដើម្បី​យក​លិខិត​ឆ្លងដែន​មកវិ​ញ។​
ដេននី​និយាយ​ថា៖ «យើងបានសុំឱ្យមេរបស់យើងសងលិខិតឆ្លងដែនវិញ ប៉ុន្តែគាត់និយាយថា យើងត្រូវបង់ប្រាក់​សម្រាប់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភដែលគាត់បានផ្តល់ឱ្យ ដូចជា​គ្រែ និងកម្រាលពូក ដែលសរុបទាំងអស់មានចំនួន ៣៧៤ ដុល្លារ»
ដោយគ្មានឯកសារ និងគ្មានមធ្យោបាយបង់ប្រាក់ កាលនោះគូដណ្តឹង​មួយគូ​នេះ ​បាន​ធ្វើដំ​ណើរ​មក​កាន់​រាជធានី​ភ្នំពេញ ​នៅថ្ងៃទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ដើម្បីស្វែងរកជំនួយពីស្ថានទូតម៉ាឡេស៊ី។ ពួកគេ​បាន​ប្រាប់​មន្ត្រី​ស្ថានទូត​ថា លិខិត​ឆ្លងដែនរបស់ពួកគេត្រូវបាន​ដកហូត ហើយ​ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​បង្ខំ​ឱ្យធ្វើការក្នុងវិស័យ​ឆបោកអនឡាញ។
ដេននី​ បាននិយាយថា មន្ត្រីនៅស្ថានទូតបានប្រាប់​លោកនិងភរិយា ឱ្យដាក់​ពាក្យ​បណ្តឹង​ទៅ​ប៉ូលីស​ដោយ​ប្រកា​ស​​ថា​​បាត់​លិខិតឆ្លងដែន។ ប៉ុន្តែដើម្បីធ្វើដូច្នេះបាន ពួកគេ​ត្រូវ​បង់​ថ្លៃ​សេវាសិន។ បន្ទាប់ពីទទួលបានរបាយ​ការណ៍ប៉ូលីស ពួកគេ​អាច​ដាក់​ពាក្យ​សុំ​លិខិត​ឆ្លង​ដែន​​​ក្នុង​ករណី​អាសន្ន ដែលតម្រូវឱ្យមានការចំណាយផងដែរ។ បន្ទាប់​មក ពួក​គេ​​ត្រូវ​បង់ប្រាក់​ពិន័យ​ការស្នាក់​នៅ​ហួស​កាល​កំណ​ត់​ ទៅឱ្យ​ប៉ូលីស​អន្តោប្រវេសន៍កម្ពុជា ព្រម​ទាំង​ត្រូវ​រក​​លុយ​​ទិញ​សំបុត្រ​យន្ត​ហោះ​ដោយ​ខ្លួនឯង​។
ដេន​នី និយាយ​ថា៖ «មន្រ្តីស្ថានទូតបានប្រាប់យើងឱ្យទៅដាក់ពាក្យបណ្តឹង​នៅប៉ូលីស ហើយបង់ប្រាក់យ៉ាងហោច​ណាស់ ២០០ ដុល្លារ គ្រាន់តែដើម្បីទទួលបានរបាយការណ៍​ប៉ូលីស​។ បន្ទាប់មកពួកគេ​​និយាយថា ស្ថាន​ទូត​នឹង​រៀបចំ​ឯកសារ​លិខិតឆ្លងដែនបណ្តោះ​អាសន្ន ហើយយើងត្រូវបង់ប្រាក់ពិន័យស្នាក់នៅហួសកាលកំណត់»
ដេននី​ និយាយថា ពួកគេមិនត្រូវបានផ្តល់កន្លែងស្នាក់នៅ​បណ្តោះ​អាសន្ន ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ ជំនួយ​​ផ្លូវ​​ច្បាប់ ឬ​ការ​​បញ្ជូន​​ទៅ​កាន់​សេវា​កម្ម​ប្រឆាំ​​ងការ​ជួញ​ដូរ​មនុស្ស​នោះ​ទេ។
ដេននី​និយាយ​ថា៖ «មន្រ្តីនៅ​ស្ថានទូត​អត់​បាន​ជួយ​អ្វីដល់​​យើង​ទាំងអស់»។​
ដោយគ្មានជម្រើសផ្សេងទៀត ដេននី និ​គ្រីស្ទីន បានស្នាក់នៅ​​ផ្ទះសំណាក់មួយក្នុងរាជធានី​ភ្នំពេញ​​ ចំនួន​​ពី​រ​​យប់ ​​មុ​នពេលស្វែងរកជម្រក​បណ្តោះអាសន្ន​​ នៅ​វិហារគ្រិស្តសាសនា ដែល​ពួកគេ​បាន​ស្នាក់នៅ​រហូត​ជាង​មួយ​ខែ។​
នៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា គូដណ្តឹង​មួយគូនេះ ត្រូវបានទទួលយកដោយអង្គការមិនមែន​រដ្ឋាភិបាលមួយ ដែល​បាន​ផ្តល់​​កន្លែង​ស្នាក់នៅ និងជំនួយផ្សេងៗ​ ព្រមទាំងសំបុត្រ​យន្តហោះ ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេ​​ត្រឡប់​ទៅប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ីវិញ នៅ​​ដើម​ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥​​។
ដេននី​ បាននិយាយថា៖ «ពួកយើងបានស្នាក់​នៅ​ក្នុង​ព្រះវិហារគ្រិស្ត​​ប្រហែលមួយខែ។ បន្ទាប់​មក​ពួក​យើង​​បាន​​​ប្តូរ​​ទៅ​ស្នាក់​នៅ​​ក្នុង​​​ជម្រក​​បណ្តោះ​អាសន្ន។​ នៅពេល​ដែលពួកយើង​ស្នាក់​នៅ​ទីនោះ បា​ន​ប្រហែល​​​ពីរខែ មាន​​សកម្មជន​សិទ្ធិមនុស្ស​ម្នាក់​ បាន​​ជួយ​បង់ប្រាក់​ពិន័យ ​ការ​ស្នាក់​នៅ​​ហួស​កាល​កំណត់​​ឱ្យពួកយើង ដែលសរុប​ទាំងអស់មាន​ចំនួន​ប្រហែល ២ ២០០ ដុល្លារ»។​
អង្គការមិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ស្រុក ​ដែល​ធ្វើការងារ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​​ការជួញដូរ​មនុស្ស បាននិយាយថា បទពិសោធន៍​​របស់ ដេននី និង គ្រីស្ទីន​ ឆ្លុះ​បញ្ចាំងពីគំរូដ៏ធំមួយ​​នៃការរងគ្រោះ​​ពីក្រុម​​​ឆបោក​​អន​ឡាញ និង​ការ​ស្នើ​សុំ​​ជំនួយ​​ពីស្ថាន​ទូត​​​​របស់​​ពួកគេ​។
លោក ប៊ុន ចិន្តា មន្ត្រីកម្មវិធីជាន់ខ្ពស់នៃមជ្ឈមណ្ឌលសម្ព័ន្ធភាពការងារ និងសិទ្ធិមនុស្ស (CENTRAL) បាន​និយាយ​ថា មាន​ជន​រង​គ្រោះ​ជាច្រើន​​ទៀត​ជួប​បទពិសោធន៍​​ស្រដៀង​​គ្នា​​នេះ។​
លោកថា មាន​ជន​រងគ្រោះ​ជា​ជនជាតិ​ផ្សេងៗ​​ ដែល​អង្គការ​សង់ត្រាល់​បាន​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​នា​ពេល​កន្លង​មក បន្ទាប់​​ពី​ពួកគេ​បាន​រត់​គេច និង​សង្គ្រោះពីក្រុមឆបោក​អនឡាញ ដូចជា ម៉ាឡេស៊ី ឥណ្ឌូនេស៊ី ហ្វីលីពីន និង​បង់ក្លាដែសជាដើម។
លោក​និយាយ​ថា៖​ «បើតាម​បទពិសោធន៍​យើង ហើយក្នុងចំណោមស្ថានទូតដែល​យើងធ្លាប់​ស្គាល់ និង​​ទំនាក់​ទំនង​​​​​ធ្វើការ​ជាមួយ​ដែល​បាន​​រៀបរាប់​ខាងលើហ្នឹង ស្ថានទូតភាគច្រើន​មិនសូវ​បាន​ឆ្លើយ​តប និង​ផ្តល់សេវាបាន​​​គ្រប់គ្រាន់ ​ពេញ​លេញ និង​​ទាន់ពេល​តាម​តម្រូវការ និង​តាមស្ថានភាព​​ដែល​ពួកគាត់​រងគ្រោះទេ។​ តែ​យើង​​​ឃើញ​​រៀង​ប្រសើរ​ជាង​បន្តិច​ហ្នឹង​ គឺ​មាន​​តែ​​ស្ថានទូត​ហ្វីលីពីនទេ​ ដែល​មាន​ការ​ឆ្លើយ​តប​សកម្មភាព ជួយ​សង្គ្រោះ និង​ទំនាក់ទំនង​រៀង​សកម្មជាង​បណ្តា​ស្ថាន​ទូតផ្សេងៗ​​​ ដែល​បាន​រៀបរាប់​ខាង​លើហ្នឹង»។​
បើតាមលោក ប៊ុន ចិន្តា ភាគច្រើន​នៃ​ជនរងគ្រោះ​ដែល​ស្នើ​សុំ​ជំនួយ​​ពី​អង្គការ​សង់ត្រាល់​ បាន​អះអាង​ថា ស្ថានទូត​​របស់​​ពួកគេ​មិន​បាន​ផ្តល់​ជំនួយ​ណាមួយ សូម្បីតែជម្រក អាហារ ថវិកា និង​មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ ដើម្បីអាច​ត្រឡប់ទៅប្រទេសរបស់ពួកគេវិញ។
យ៉ាងណា អាជ្ញាធរ​​ច្រានចោលការលើកឡើងដែលថា ជនរងគ្រោះ​ពី​ក្រុម​ឆបោក​អនឡាញ ​តម្រូវ​ឱ្យ​បង់​ប្រាក់​ពេល​​ធ្វើ​​របាយ​ការណ៍​ប៉ូលីស។
លោក ទូច សុខៈ អ្នកនាំពាក្យរងក្រសួងមហាផ្ទៃ លើកឡើង​ថា​ សមត្ថកិច្ច​កម្ពុជា​តែង​​សហការ និង​​អន្តរា​គមន៍រាល់​ពេល​មាន​ពាក្យ​បណ្តឹង​ពី​ជន​រងគ្រោះ និង​ស្ថានទូត។
លោកបន្ថែមថា៖ «ទោះបីជាគ្មានឯកសារដោយប្រការណាមួយក៏ដោយ ក៏យើងមិនទៅដាក់ពិន័យឱ្យគាត់បង់ប្រាក់​នៃការស្នាក់នៅហួសរយៈ​ពេលទេ មានតែការគាំពារផ្នែកសិទ្ធិ ផ្នែក​ស្មារតី ផ្នែក​​សម្ភារៈ និងផ្គត់ផ្គង់ជីវភាព ដោយរង់ចាំសម្របសម្រួលនីតិវិធីជាមួយស្ថានទូតប្រទេសរបស់គាត់ ដើម្បីដឹកជញ្ជូន ឬក៏ជូនគាត់ត្រឡប់​ទៅកាន់ប្រទេសកំណើត​​វិញ»
គិត​ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា ដល់ថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ លេខាធិការដ្ឋាន​គណៈកម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ការឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា (គ.ប.ឆ.ប.) បាន​បង្ក្រាប​ការឆបោក​តាម​អនឡាញ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​សរុប​​ចំនួន ១១៥ ករណី ដោយឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យសរុបជាង ៤ពាន់ (៤,៨៥១) នាក់ ក្នុងនោះស្រ្តីជាង ៩រយ (៩២៥) នាក់ មាន ២៣ សញ្ជាតិ។ ក្នុងចំណោមអ្នកដែលត្រូវបានឃាត់ខ្លួនទាំងនោះ មានជនជាតិម៉ាឡេស៊ីមាន​ចំនួន ១៧ នាក់។
VOD បានផ្ញើសំណួរ​លម្អិត​ទៅកាន់​ស្ថានទូតម៉ាឡេស៊ីប្រចាំនៅភ្នំពេញ​ តាមរយៈអ៊ីមែលចំនួន ២លើក គឺលើកទីមួយ កាល​ពីថ្ងៃទី១២ ខែ​មករា និងលើកទីពីរ កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីស្នើ​សុំ​ការ​ពន្យល់​អំពី​​របៀប​​ដែល​ស្ថាន​ទូត​​​​​ដោះ​ស្រាយ​​​ករណី​​ពលរដ្ឋ​ដែល​រាយការណ៍​ពី​ការជួញដូរ​មនុស្ស និង​ការបង្ខំ​ឱ្យ​ធ្វើ​ការ​​​​​ក្នុង​​ប្រតិបត្តិការ​ឆបោក ជាពិសេស​នៅពេលដែលពួកគេត្រូវបានដកហូតលិខិតឆ្លងដែន។ ប៉ុន្តែ​​រហូតមក​ដល់​ម៉ោង​ផ្សាយ​​នេះ VOD ពុំទទួលបានការ​ឆ្លើយតប​ណាមួយឡើយ​។
បើតាម​អង្គការ​មនុស្ស​ធម៌​​ម៉ាឡេស៊ី ​ជនជាតិម៉ាឡេស៊ី​ យ៉ាងហោចណាស់​ជាង ​៤០០នាក់ ​ត្រូវ​បាន​សង្រ្គោះ​ និង​​បញ្ជូន​​ត្រឡប់​​ទៅ​​ប្រទេស​​កំណើត​​របស់​ពួកគេ​វិញ ចាប់ពី​ឆ្នាំ​២០២១ មក​ត្រឹម​ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៥។
នៅក្រោមពិធីសារប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្សអន្តរជាតិ ជន​​ដែល​​ត្រូវ​បាន​ដកហូត​​ឯកសារ​ដោយ​​អ្ន​ក​ជ្រើសរើស​បុគ្គលិក ត្រូវ​បាន​ទទួល​ស្គាល់​ថា​ជាជន​រងគ្រោះ​សក្តានុពល​នៃ​ការជួញដូរ​មនុស្ស ដែល​មាន​សិទ្ធិ​ទទួលបានជំនួយ និង​ការការពារ មិនមែន​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ទុកជា​អ្នក​បំពាន​ច្បាប់​អន្តោប្រវេសន៍​នោះ​​ទេ។ អ្នកតស៊ូមតិ​ព្រមានថា ការតម្រូវ​ឱ្យជនរងគ្រោះបង់ថ្លៃសេវា និង​​ការផាក​ពិន័យ​មុន​ពេល​ទទួល​បាន​ជំនួយ គឺជាហានិភ័យនៃការបង្កគ្រោះថ្នាក់បន្ថែមទៀត​។
លោក ប៊ុន ចិន្តា មន្ត្រីកម្មវិធីជាន់ខ្ពស់នៃមជ្ឈមណ្ឌលសង់ត្រាល់​​លើកឡើងថា ការ​ផ្តល់ជំនួយ ឬការ​គាំទ្រ​ទៅ​ដល់​ជន​រង​គ្រោះ​ពីការ​ជួញដូរមនុស្ស ​គឺជា​តួនាទី​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​ជនរងគ្រោះ​​កំពុង​ស្ថិត​នៅ និង​ស្ថានទូត​​របស់​​ពួកគេ។ លោក​​ថា ភាគច្រើននៃជនរងគ្រោះ​ដែល​បាន​ស្នើ​សុំ​ការ​គាំទ្រ​ពី​អង្គការ​សង់ត្រាល់ ​​មិនត្រូវ​បាន​​គេ​កំណត់​​អត្តសញ្ញាណ​​ថា​​​ជា​​​ជនរងគ្រោះ​​នៃ​អំពើ​ជួញ​ដូរមនុស្ស​​​​ជាផ្លូវការ​នោះទេ។
លោក ប៊ុន ចិន្តា និយាយថា៖ «អីចឹងពេលណា​គាត់​មិនត្រូវ​បាន​កំណត់​​អត្តសញ្ញាណ​ជាជនរងគ្រោះ​​នៃ​អំពើជួញ​ដូរ​មនុស្ស មាន​ន័យ​​ថា ​គាត់​បាត់បង់ឱកាស​ទទួល​បាន​ការ​​គាំពារ ទទួល​បាន​សេវា និង​​ទទួល​បាន​ការ​យកចិត្ត​​ទុក​​ដាក់ ជួយគាំទ្រ​ពីភាគីរដ្ឋ​​​​​ទាំង​សង្ខាង ទាំងប្រទេស​​កំណើត​គាត់​ ទាំង​ប្រទេសដែល​គាត់​ស្ថិត​នៅ​»
សម្រាប់ ដេននី​ និង គ្រីស្ទីន​ ផ្នែកដែល​ពិបាកបំផុតនៃបទពិសោធន៍​ដ៏អាក្រក់​របស់ពួកគេ មិនមែន​ត្រឹមតែ​រង​​ការ​ឆបោក និងការកេងប្រវ័ញ្ច​កម្លាំង​ពលកម្ម​​ពីក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​​​​​ប៉ុណ្ណោះទេ​ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​ដែល​ពួកគេ​សុំជំនួយ​ពីស្ថាន​ទូត​​ ហើយ​​គ្មាន​នរណា​ម្នាក់​​​ជួយពួកគេ វាក៏ជា​បទ​ពិសោធន៍​​​​​ដ៏​អាក្រក់​មួយជាន់​ទៀត​​​ដែល​ពួកគេ​បានជួប​។​
ដេននី​ បាននិយាយថា៖ «ស្ថានទូត​គួរតែជួយពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន ជាជាង​គ្រាន់តែ​ប្រាប់​ឱ្យ​ស្វែងរក​​ផ្លូវ​ដោយខ្លួនឯង។ ចុះ​បើខ្ញុំ និង​គូដ​ណ្តឹង​បាន​ទៅ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្តឹង​នៅ​ប៉ុស្តិ៍​ប៉ូលីស ហើយ​ប៉ូលីស​បែរ​ជា​បញ្ជូន​ពួកយើង​ត្រឡប់​ទៅកាន់កន្លែងឆបោកអនឡាញ​វិញនោះ?»៕